PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers InText Questions and Answers.

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers InText Questions

Try These : (Textbook Page No.27)

Question 1.
Solve.

(a)
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 1
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 2

(b)
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 3
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 4

(c)
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 5
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 6

(d)
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 7
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 8

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions

Question 2.
Fill in the blanks :
(a) 115 + 327 = 327 + ____
(b) 321 + 0 = ___
(c) 139 × 1 = ___
(d) 625 × 0 = ___
(e) 339 – 0 = ___
(f) 119 ÷ 119 = ___
(g) 128 ÷ 16 = ___
(h) 720 + 500 = ___
(i) 10000 ÷ 10 = ___
(j) 152 ÷ 19 = ___
Solution:
(a) 115 + 327 = 327 + 115
(b) 321 + 0 = 321
(c) 139 × 1 = 139
(d) 625 × 0 = 0
(e) 339 – 0 = 339
(f) 119 ÷ 119 = 1
(g) 128 ÷ 16 = 8
(h) 720 + 500 = 1220
(i) 10000 ÷ 10 = 100
(j) 152 ÷ 19 = 8

Question 3.
Let’s Do : 19 = 1

(a) In a school, there are 342 boys and 369 girls. How many total number of students are there in the school ?
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 9

(b) In a godown, there are 459 bags of wheat and 813 bags of rice. How many bags are there in total ?
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 10

(c) In a year, Harmanpreet Kaur scored 1790 runs and Mitali Raj scored 1299 runs. How many more runs were scored by Harmanpreet Kaur than Mitali Raj ?
Solution:
Harmanpreet Kaur scored runs = 1790
Mitali Raj scored runs = 1299
Number of more runs’ scored by Harmanpreet Kaur than Mitali Raj = 1790 – 1299 = 491.

(d) Harpreet took f 10000 from his father and bought a bicycle for ₹ 3540. How much amount is left with him ?
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 11

(e) A shopkeeper has 625 packets of toffees. In each packet, there are 100 toffees. How many toffees in total the shopkeeper has ?
Solution:
Number of packets = 625
Number of toffees in each packet =100
Total number of toffees shopkeeper has = 625 × 100 = 62500.

(f) There is 250 litre diesel, in the diesel tank of a truck. It covers 9 km distance with one litre of diesel. How much distance can be covered with the diesel ?
Solution:
Quantity of diesel in the tank = 250 litres
Distance covered with one litre of diesel = 9 km
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 12
Total distance covered with the diesel = 9 × 250 km = 2250 km.

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions

(g) In a school, there are 648 students. 18 students can sit in a school van to go for a picnic. How many vans are required to take all the students to picnic ?
Solution:
Total number of students in the school = 648
Number of students that can sit in a van = 18
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 13
Number of vans required = 648 ÷ 18
= 36.

(h) In a garden, there are 2568 guava trees. If there are 12 trees in a row then how many rows are there for 2568 guava trees ?
Solution:
Number of guava trees in the garden = 2568
Number of guava trees in a row = 12
Total number of TOWS = 2568 ÷ 12
= 214
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Intext Questions 14

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1 Textbook Exercise Questions and Answers.

PSEB Solutions for Class 5 Maths Chapter 7 Geometry Ex 7.1

1. Identifythe acute angle, right angle and obtuse angle In the following: 

Question 1.
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1 1
Solution:
Acute angle

Question 2.
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1 2
Solution:
Obtuse angle

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1

Question 3.
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1 3
Solution:
Acute angle

Question 4.
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1 4
Solution:
Right angle

Question 5.
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1 5
Solution:
Obtuse Angle

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1

Question 6.
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 7 Geometry Ex 7.1 6
Solution:
Acute angle

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.10

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.10 Textbook Exercise Questions and Answers.

PSEB Solutions for Class 5 Maths Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.10

Solve the following:

Question 1.
42 ÷ 7 + 8
Solution:
42 ÷ 7 + 8 = 6 + 8 = 14

Question 2.
8 + 6 × 2
Solution:
8 + 6 × 2 = 8 + 12 = 20

Question 3.
7 × 8 ÷ 4 – 6
Solution:
7 × 8 ÷ 4 – 6
= 7 × 2 – 6
= 14 – 6 = 8

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.10

Question 4.
63 ÷ 9 × 4 + 28 – 15
Solution:
63 ÷ 9 × 4 + 28 – 15
= 7 × 4 + 28 – 15
= 28 + 28 – 15
= 56 – 15
= 41

Question 5.
25 × 3 + 42 ÷ 6 – 4
Solution:
25 × 3 + 42 ÷ 6 – 4
= 25 × 3 + 7 – 4
= 75 + 7 – 4
= 82 – 4
= 78

Question 6.
18 ÷ 6 × 21 + 17 – 18
Solution:
18 ÷ 6 × 21 + 17 – 18
= 3 × 21 + 17 – 18
= 63 + 17 – 18
= 80 – 18
= 62

Question 7.
8 ÷ 8 + 8 × 8 – 8
Solution:
8 ÷ 8 + 8 × 8 – 8
= 1 + 8 × 8 – 8
= 1 + 64 – 8
= 65 – 8
= 57

Question 8.
72 + 48 × 36 ÷ 18 – 9
Solution:
72 + 48 × 36 ÷ 18 – 9
= 72 + 48 × 2 – 9
= 72 + 96 – 9
= 168 – 9
= 159

Question 9.
44 + 2 × 9 – 35 ÷ 5
Solution:
44 + 2 × 9 – 35 ÷ 5 .
= 44 + 2 × 9 – 7
= 44 + 18 – 7
= 62 – 7
= 55

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.10

Question 10.
18 + 126 ÷ 14 × 3 – 25
Solution:
18 + 126 ÷ 14 × 3 – 25
= 18 + 9 × 3 – 25
= 18 + 27 – 25
= 45 – 25
= 20

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9 Textbook Exercise Questions and Answers.

PSEB Solutions for Class 5 Maths Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9

Question 1.
Find the estimated answers :
(a) 753 + 525
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9 8

(b) 11526 + 8748.
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9 15

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9

(c) 980 – 489
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9 10

(d) 5897 – 2987
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9 11

(e) 440 × 28
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9 12

(f) 6198 × 13
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9 16

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9

(g) 563 ÷ 34
Solution:
563 rounded off = 600
34 rounded off = 30
Estimated value = 600 ÷ 30 = 20

(h) 7541 ÷ 43
Answer:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.9 14

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 Textbook Exercise Questions and Answers.

PSEB Solutions for Class 5 Maths Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8

Question 1.
In a stadium, in the match of cricket there are 84000 people sitting in 24 rows. How many people are sitting in a row?
Solution:
Total number of people = 84000
Number of rows = 24
Number of people sitting in each row
= 84000 ÷ 24
= 3500
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 1

Question 2.
You have ₹ 99825 which is to be distributed equally among 33 friends. How much amount will each friend get ?
Solution:
Total amount = ₹ 99825
Number of friends = 33
Each friend will get = ₹ 99825 ÷ 33
= ₹ 3025
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 2

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8

Question 3.
My grandfather divided ₹ 72000 equally among four brothers sisters. How much will each get?
Solution:
Total amount = ₹ 72000
Number of brothers and sisters = 4
Each will get
= 72000÷4
= 18000
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 3

Question 4.
What number must be multiplied with 26 to get 14508?
Solution:
Number to be obtained = 14508
The given number = 26
The required number = 14508 ÷ 26
= 558
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 4

Question 5.
The gardener has 23976 flowers to make garlands. One garland has 24 flowers in it. How many garland can be made from 23976 flowers ?
Solution:
Total number of flowers = 23976
Number of flowers in one garland = 24
Total number of garlands = 23976 ÷ 24
= 999
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 5

Question 6.
How many ₹ 2000 notes are there in forty thousand rupees ?
Solution:
Total amount = ₹ 40,000
Value of one note = ₹ 2000
Number of notes = ₹ 40,000 ÷ ₹ 2000
= 20
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 6

Question 7.
I need change of ₹ 25,000. How many following notes shall I get ?
(a) Number of notes of ₹ 1000 = ……….
(b) Number of notes of ₹ 500 = ………..
(c) Number of notes of ₹ 100 = ………..
Solution:
Total amount = ₹ 25,000
(a) Number of ₹ 1000 notes
= ₹ 25000 ÷ ₹ 1000
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 7
(b) Number of ₹ 500 notes
= ₹ 25000 ÷ ₹ 500
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 8
(c) Number of ₹ 100 notes
= ₹ 25000 ÷ ₹ 100
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 9

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8

Question 8.
A J.C.B. machine picks 900 bricks in a round. How many rounds will it take to pick 99000 bricks ?
Solution:
Total number of bricks = 99,000
Number of bricks picked in one round = 900
Number of rounds
= 99,000 ÷ 900
= \(\frac{99000}{900}\) = 110

Question 9.
The cost of a railway ticket is ₹ 78. Palak gave ₹ 7722 for buying tickets. How many tickets will she get ?
Solution:
Cost of 1 ticket = ₹ 78
Total amount = ₹ 7722
Number of tickets she will get
= ₹ 7722 ÷ ₹ 78
= 99
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 10

Question 10.
A factory manufactures 45540 ice cream cones in the month of June. How many ice cream cones are manufactured in a day ?
Solution:
Total number of ice cream cones manufactured = 45540
Number of the days in the month of June = 30
Number of cones manufactured in one day = 45540 ÷ 30 = 1518
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.8 11

PSEB 5th Class Maths MCQ Chapter 8 Perimeter and Area

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 8 Perimeter and Area MCQ Questions and Answers.

PSEB 5th Class Maths Chapter 8 Perimeter and Area MCQ Questions

Multiple Choice Questions

Tick (✓) the right answer :

Question 1.
Which type of figure is notebook’s page ?
(a) Square
(b) Rectangle
(c) Triangle
(d) Pentagon.
Answer:
(b) Rectangle

PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area

Question 2.
What is the perimeter of the square if its side is 6 cm ?
(a) 36 cm
(b) 18 cm
(c) 24 cm
(d) 21 cm.
Answer:
(c) 24 cm

Question 3.
The four sides of square are
(a) different
(b) equal
(c) two equal pairs
(d) none.
Answer:
(b) equal

Question 4.
The length and breadth of rectangle is 6 m and 4 m. Find its perimeter.
(a) 36 m
(b) 16 m
(c) 20 m
(d) 10 m.
Answer:
(c) 20 m

PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area

Question 5.
A rectangular park is 65 m long and 35 m wide. Mukesh takes 4 rounds of it. How much distance is covered by him ?
(a) 100 m
(b) 200 m
(c) 400 m
(d) 800 m.
Answer:
(d) 800 m

Question 6.
What will be the area of a square whose side is 13 cm ?
(a) 169 cm
(b) 169 sq. cm
(c) 52 sq. cm
(c) 26 sq. cm.
Answer:
(a) 169 cm

Question 7.
A chart is 125 cm long and 8 cm wide. Its area = ………………..
(a) 100 sq. cm
(b) 1000 sq. cm
(c) 1250 sq. cm
(d) 1100 sq. cm.
Answer:
(b) 1000 sq. cm

PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area

Question 8.
If length and breadth of the rectangle is equal then it is called ………………
(a) Rectangle
(b) Length
(c) Square
(d) Perimeter.
Answer:
(c) Square

Question 9.
Side × Side is the area of a ………………
(a) Square
(b) Rectangle
(c) Breadth
(d) Circle.
Answer:
(a) Square

Question 10.
Area of a rectangle is 96 sq. cm. If its length is 12 cm then its breadth is :
(a) 8 cm
(b) 9 cm
(c) 10 cm
(d) 108 cm.
Ans.
(a) 8 cm

PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area

Question 11.
Find the area of given rectangle.
PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area 1
(a) 10 sq. cm
(b) 10 cm
(c) 8 sq. cm
(d) 12 sq. cm.
Answer:
(a) 10 sq. cm

Question 12.
Look at the following two figure carefully and select the correct option :
PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area 2
(a) Area of fig. 1 is more than area of fig. 2.
(b) Area of fig. 1 is less than area of fig. 2.
(c) Area of fig. 1 is equal to area of fig. 2.
(d) Area of both the figures is equal.
Answer:
(b) Area of fig. 1 is less than area of fig. 2.

PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area

Question 13.
Below is given a picture of a field. Find the area of field.
PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area 3
Answer:
Length of field = 96 m
Breadth of field = 64 m
Area of field = Length × Breadth
= 96 × 64 sq. m
= 6144 sq. m
PSEB 5th Class Maths Solutions MCQ Chapter 8 Perimeter and Area 4

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2 Textbook Exercise Questions and Answers.

PSEB Solutions for Class 5 Maths Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

1. Find the area of following rectangles whose length and breadth are as follows :

Question 1.
9 m and 7 m
Solution:
Length of rectangle = 9 m
Breadth of rectangle = 7 m
Area of rectangle = Length × Breadth
= 9 m × 7 m
= 63 m2

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

Question 2.
85 cm and 76 cm
Solution:
Length of rectangle = 85 cm
Breadth of rectangle = 76 cm
Area of rectangle = Length × Breadth
= 85 cm × 76 cm
= 6460 cm2

Question 3.
23 mm and 18 mm
Solution:
Length of rectangle = 23 mm
Breadth of rectangle = 18 mm
Area of rectangle = Length × Breadth
= 23 mm × 18 mm
= 414 mm2

Question 4.
5 m and 85 cm
Solution:
Length of rectangle
= 5 m
= 5 × 100 cm
= 500 cm
Breadth of rectangle = 85 cm
Area of rectangle = Length × Breadth
= 500 cm × 85 cm
= 42500 cm2

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

Question 5.
840 cm and 7 m
Solution:
Length of rectangle = 840 cm
Breadth of rectangle = 7 m
= 7 × 100 cm
= 700 cm
Area of rectangle = Length × Breadth
= 840 cm × 700 cm
= 588000 cm2

2. Find the area of a square whose side is :

Question 1.
25 cm
Sol.
Side of square = 25 cm
Area of square = side × side
= 25 cm × 25 cm
= 625 cm2

Question 2.
48 cm
Solution:
Side of the square = 48 cm
Area of the square = side × side
= 48 cm × 48 cm
= 2304 cm2

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

Question 3.
27 mm
Solution:
Side of the square = 27 mm
Area of the square = side × side
= 27 mm × 27 mm
= 729 mm2

Question 4.
87 m
Solution:
Side of the square = 87 m
Area of the square = side × side
= 87 m × 87 m
= 7569 m2

Question 3.
Find the area of rectangular park whose length is 62 m and breadth is 38 m.
Solution:
Length of the rectangular park = 62 m
Breadth of the rectangular park = 38 m
Area of the rectangular park = Length × Breadth
= 62 m × 38 m
= 2356 m2

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

Question 4.
The side of a carrom-board is 60 cm. Find its area.
Solution:
Side of the carrom-board = 60 cm
Area of the carrom-board = side × side
= 60 cm × 60 cm
= 3600 cm2

Question 5.
The length and breadth of a rectangular field is 100 m and 45 m. What is the cost of levelling its floor at the rate of ₹ 8 per sq. m?
Solution:
Length of the rectangular field = 100 m
Breadth of the rectangular field = 45 m
Area of the rectangular field = Length × Breadth
= 100 m × 45 m
= 4500 m2
The rate of levelling = ₹ 8 per m2
The cost of levelling = ₹ 8 × 4500
= ₹ 36000

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

Question 6.
A carpet has a length 8 m and breadth 5 m. In an auditorium, 125 such carpets are being set on the floor. Find the area of the floor of the auditorium.
Solution:
Length of the carpet = 8 m
Breadth of the carpet = 5 m
Area of each carpet = Length × Breadth
= 8 m × 5 m
= 40 m2
Area of 125 carpets = 125 × 40 m2
= 5000 m2
Therefore, area of the floor of the auditorium = 5000 m2.

Question 7.
The verandah of Gurpreet’s home is 52 m long and 32 m wide and the verandah of Pankaj’s home is of square shape with side 41 m. which person’s home has a roof of verandah bigger and by how much ?
Solution:
Gurpreet :
Length of verandah = 52 m
Breadth of verandah = 32 m
Area of verandah = Length × Breadth
= 52 m × 32 m
=1664 m2

Pankaj :
Side of square verandah = 41 m
Area of square verandah = Side × side
= 41 m × 41 m
= 1681 m2
Area of verandah of Pankaj’s home is bigger by
= 1681 m2 – 1664 m2
= 17 m2

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

Question 8.
Roof of Amarjeet’s home is of length 9 m and breadth 6 m. There is a leakage of water from the roof. He wants to fix tiles of size 30 cm long and 20 cm wide for plugging the leakage. How many tiles does he need ?
Solution:
Length of the roof = 9 m
= 9 2 100 cm
= 900 cm
Breadth of the roof = 6 m
= 6 2 100 cm
= 600 cm
Area of the roof = Length × Breadth
= 900 cm × 600 cm
= 540000 cm2
Length of each tile = 30 cm
Breadth of each tile = 20 cm
Area of each tile = Length × Breadth
= 30 cm × 20 cm
= 600 cm2
Area of the roof
Number of tiles = \(\frac{\text { Area of the roof }}{\text { Area of each tile }}\)
= \(\frac{540000}{600}\) = \(\frac{900 \times 600}{600}\)
= 900.

9. Fill in the blanks :

Question 1.
Area of rectangle = ……………… × ………………
Solution:
Length × Breadth

Question 2.
Area of square = ……………… × ………………
Solution:
side × side

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2

Question 3.
1 sq. m. = ……………… sq. cm.
Solution:
10000

Question 4.
The space covered by a closed figure is called its ………………
Solution:
Area.

Question 10.
Complete the table :
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.2 4
Solution:
(a) 56 m2
(b) 2 cm
(c) 6 mm
(d) 700 cm2

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 Textbook Exercise Questions and Answers.

PSEB Solutions for Class 5 Maths Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7

Question 1.
Solve the following :
(a) 117 ÷ 13
(b) 135 ÷ 15
(c) 72 ÷ 12
(d) 108 ÷ 9
(e) 78 ÷ 13
(f) 121 ÷ 11
(g) 140 ÷ 20
(h) 144 ÷ 16
(i) 98 ÷ 14
(j) 119 ÷ 17.
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 1
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 2
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 3
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 4
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 5
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 6
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 7
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 8
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 9
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 10

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7

Question 2.
Divide the following and verify :
(a) 54598 ÷ 12 .
(b) 8975 ÷ 21
(c) 77552 ÷ 18
(d) 88001 ÷ 17
(e) 12896 ÷ 11.
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 11
Quotient = 4549
Remainder = 10
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
54598 = 4549 × 12 + 10
54598 = 54588 + 10
54598 = 54598

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 12
Quotient = 427
Remainder = 8
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
8975 = 427 × 21 + 8
8975 = 8967 + 8
8975 = 8975
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 13
Quotient = 4308
Remainder = 8
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
77552 = 4308 × 18 + 8
77552 = 77544 + 8
77552 = 77552
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 14
Quotient = 5176
Remainder = 9
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
88001 = 5176 × 17 + 9
88001 = 87992 + 9
88001 = 88001

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 15
Quotient = 1172
Remainder = 4
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
12896 = 1172 × 11 + 4
12896 = 12892 + 4
12896 = 12896

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7

Question 3.
Solve the following and verify :
(a) 760 ÷ 12
(b) 550 ÷ 14
(c) 894 ÷ 21
(d) 913 ÷ 19
(e) 826 ÷ 25
(f) 7645 ÷ 24
(g) 89781 ÷ 9
(h) 99999 ÷ 80
(i) 82525 ÷ 75
(j) 70008 ÷ 14
(k) 50205 ÷ 15
(l) 16258 ÷ 36
(m) 96000 ÷ 50
(n) 45457 ÷ 35
Solution:
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 16
Quotient = 63
Remainder = 4
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
760 = 63 × 12 + 4
760 = 756 + 4
760 = 760

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 18
Quotient = 39
Remainder = 4
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
550= 39 × 14 + 4
550 = 546 + 4
550 = 550
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 19
Quotient = 42
Remainder = 12
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
894 = 42 × 21 + 12
894 = 882 + 12
894 = 894

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 20
Quotient = 48
Remainder = 1
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
913 = 48 × 19 + 1
913 = 912 + 1
913 = 913

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 21
Quotient = 33
Remainder = 1
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
826 = 33 × 25 + 1
826 = 825 + 1
826 = 826

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 22
Quotient = 318
Remainder = 13
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
7645 = 318 × 24 + 13
7645 = 7632 + 13 .
7645 = 7645

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 23
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
89781 = 9975 × 9 + 6
89781 = 89775 + 6 89781 = 89781

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 24
Quotient = 1249
Remainder = 79
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
99999 = 1249 × 80 + 79
99999 = 99920 + 79
99999 = 99999

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 25
Quotient = 1100
Remainder = 28
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
82525 = 1100 × 75 + 25
82525 = 82500 + 25
82525 = 82525

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 26
Quotient = 5000
Remainder = 8
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
70008 = 5000 × 14 + 08
70008 = 70000 + 08
70008 = 70008

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 27
Quotient = 3347
Remainder = 0
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
50205 = 3347 × 15 + 0
50205 = 50205

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 28
Quotient = 451
Remainder = 22
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
16258 = 451 × 36 + 22
16258 = 16258

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 29
Quotient = 1920
Remainder = 0
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
96000 = 1920 × 50 + 0
96000 = 96000

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.7 30
Quotient = 1298
Remainder = 27
Verification :
Dividend = Quotient × Divisor + Remainder
45457= 1298 × 35 + 27
45457 = 45430 + 27
45457 = 45457

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1 Textbook Exercise Questions and Answers.

PSEB Solutions for Class 5 Maths Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1

1. Find the perimeter :

Question 1.
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1 1
Solution:
Perimeter of a rectangle = Length + Breadth + Length + Breadth
= 2 (Length + Breadth)
= 2 (8 m + 3 m)
= 2 × 11 m
= 22 m.

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1

Question 2.
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1 2
Solution:
Perimeter of a square = side + side + side + side
= 4 × side
= 4 × 5 cm
= 20 cm.

2. Find the perimeter of the rectangle whose length and breadth are as follows :

Question 1.
3 cm, 2 cm
Solution:
Length of the rectangle = 3 cm
Breadth of the rectangle = 2 cm
Perimeter of the rectangle = 2 (Length + Breadth)
= 2 (3 cm + 2 cm)
= 2 × 5 cm
= 10 cm.

Question 2.
12 m, 10 m
Solution:
Length of the rectangle = 12 m
Breadth of the rectangle = 10 m
Perimeter of the rectangle = 2 (Length + Breadth)
= 2 (12 m + 10 m)
= 2 × 22 m
= 44 m.

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1

Question 3.
15 cm, 8 cm.
Solution:
Length of the rectangle = 15 cm
Breadth of the rectangle = 8 cm
Perimeter of the rectangle = 2 (Length + Breadth)
= 2 (15 cm +8 cm)
= 2 × 23 cm
= 46 cm.

3. Find the perimeter of the square, whose side is :

Question 1.
4 cm
Solution:
Side of the square = 4 cm
Perimeter of the square = 4 × side
= 4 × 4 cm
= 16 cm.

Question 2.
8 cm
Solution:
Side of the square = 8 cm
Perimeter of the square = 4 × side
= 4 × 8 cm
= 32 cm.

Question 3.
10 cm
Solution:
Side of the square = 10 cm
Perimeter of the square = 4 × side
= 4 × 10 cm
= 40 cm.

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1

Question 4.
72 mm
Solution:
Side of the square = 72 mm
Perimeter of the square = 4 × side
= 4 × 72 mm
= 288 mm.

4. Find the side of the square whose perimeter is :

Question 1.
48 cm
Solution:
Perimeter of the square = 48 cm
Side of the square = \(\frac{\text { Perimeter }}{4}\)
= \(\frac{48}{4}\) cm
= 12 cm

Question 2.
80 m
Solution:
Side of the square = \(\frac{\text { Perimeter }}{4}\)
= \(\frac{80}{4}\) cm
= 20 cm

Question 3.
24 m
Solution:
Side of the square = \(\frac{\text { Perimeter }}{4}\)
= \(\frac{24}{4}\) cm
= 6 cm

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1

Question 5.
The length and breadth of a rectangular park is 96 m and 64 m respectively. Find the length of wire which can fence it all around.
Solution:
Length of rectangular park = 96 m
Breadth of rectangular park = 64 m
Perimeter of rectangular park = 2 (Length + Breadth)
= 2 (96 m + 64 m)
= 2 × 160 m
= 320 m.
∴ Length of wire which can fence it all round = 320 m.

Question 6.
The perimeter of the rectangular park is 84 m. Find its breadth if length is 24 m.
Solution:
Perimeter of the rectangular park = 84 m
Length of the rectangular park = 24 m
Breadth of the rectangular park = \(\frac{\text { Perimeter }}{2}\) – length
= \(\frac{84 m}{2}\) – 24 m
= 42 m – 24 m
= 18 m

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1

Question 7.
A player runs around a square track of side 50 m. How many rounds will he take to complete the race of 2000 m?
Solution:
Side of the square track = 50 m
Perimeter of the square track = 4 × side
= 4 × 50 m
= 200 m
Total distance of race = 2000 m
Number of rounds = \(\frac{2000}{200}\)
= 10

8. Fill in the blanks :

Question 1.
Perimeter of rectangle = 2 × (length + ………………)
Solution:
Breadth

Question 2.
Perimeter of square = …………… × side
Solution:

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 8 Perimeter and Area Ex 8.1

Question 3.
The perimeter of a closed figure, made of line segments, is ……………… of lengths of its all sides.
Solution:
sum.

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6

Punjab State Board PSEB 5th Class Maths Book Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 Textbook Exercise Questions and Answers.

PSEB Solutions for Class 5 Maths Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6

Question 1.
The price of a cycle is ₹ 5699. What is price of 17 cycles ?
Solution:
Cost price of 1 cycle = ₹ 5699
Cost price of 17 cycles = ₹ 5699 × 17
= ₹ 96883
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 1

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6

Question 2.
There are 12 tiles in a box. How many tiles are there in 4590 boxes ?
Solution:
Number of tiles in one box = 12
Number of tiles in 4590 in boxes = 4590 × 12 = 55080
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 2

Question 3.
Multiply 4 digit smallest number with 98.
Solution:
Smallest 4 digit number = 1000
Requires product = 1000 × 98 = 98000
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 3

Question 4.
Rate list of electrical equipment in electrical shop is as follows :
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 4
(i) Charan has ₹ 1 lakh with him. He buys 2 washing machines and one L.C.D. How much amount has he spent ?
(ii) Charan’s brother has ₹ 1 lakh. He buys one A.C., Two water Gysers and one Refrigerator. How much amount is left with him ?
Solution:
(i) Cost price of 1 washing machine
= ₹ 24999
Cost price of 2 washing machines
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 5
(ii) Cost price of 1 Water Gyser = ₹ 12999
Cost price of 2 Water Gyser
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 6

Question 5.
A factory manufactures 4990 toffees a day. How many toffees will be manufactured in 19 days ?
Solution:
Number of toffees manufactured in 1 day = 4990
Number of toffees manufactured in 19 days = 4990 × 19 = 94810
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 7

Question 6.
6798 bricks are loaded in a tractor in an hour. How many bricks will be loaded in 13 hours ?
Solution:
Number of bricks loaded in one hour = 6798
Number of bricks loaded in 13 hours = 6798 × 13 = 88374
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 8

PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6

Question 7.
A shopkeeper sells one mobile phone for t 5089. If he sells 18 such mobile phones in a day, how much amount would he collect in a day ?
Solution:
Selling price of 1 mobile phone = ₹ 5089
Selling price of 18 mobile phones = ₹ 5089 × 18
The amount he will collect in one day
= ₹ 91602
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 9

Question 8.
Multiply 3 digit largest number with 95.
Solution:
Greatest number of three digits
= 999
Required product = 999 × 95 = 94905
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 10

Question 9.
How many seconds are there in 24 hours ?
Solution:
Number of seconds in one hour
= 3600
Number of seconds in 24 hours = 3600 × 24 = 86400
PSEB 5th Class Maths Solutions Chapter 2 Fundamental Operations on Numbers Ex 2.6 11